Основна линия
Над 3100 домакинства в Столичната община са с подменени отоплителни уреди в рамките на проект за преход към алтернативни форми на отопление
3820
България
Над 3100 домакинства в Столичната община са с подменени отоплителни уреди в рамките на проект за преход към алтернативни форми на отоплениеНад 3100 домакинства в Столичната община са с подменени отоплителни уреди в рамките на проекта „Българските общини работят заедно за подобряване качеството на атмосферния въздух“, финансиран по програма LIFE+ на Европейския съюз. Това съобщи зам.-кметът по екология Надежда Бобчева при представянето на финалните резултати от проекта, който приключва на 2 октомври.В него са участвали шест български общини – Столичната, Бургас, Русе, Стара Загора, Велико Търново и Монтана.
Автор: БТА / Редактор: Стела Филипова
| 24 Септември 2025, 11:38 ч.
Над 3100 домакинства в Столичната община са с подменени отоплителни уреди в рамките на проекта „Българските общини работят заедно за подобряване качеството на атмосферния въздух“, финансиран по програма LIFE+ на Европейския съюз. Това съобщи зам.-кметът по екология Надежда Бобчева при представянето на финалните резултати от проекта, който приключва на 2 октомври. В него са участвали шест български общини – Столичната, Бургас, Русе, Стара Загора, Велико Търново и Монтана. Общата му стойност е 16 666 266 лв, 60% от средствата са финансирани от програмата LIFE+. Продължителността на проекта е седем години, а общият брой монтирани уреди е над 10 500. „В София са обхванати над 3100 домакинства, основно в периферни квартали и села като Волуяк и Кривина. Успяхме да наваксаме изоставането и голяма част от уредите бяха заменени през последната година и половина“, каза заместник-кметът Надежда Бобчева. В рамките на проекта в столицата са подменени замърсяващи отоплителни уреди на домакинства, които са използвали дърва и въглища. Като алтернатива са предоставяни газови котли, пелетни печки и климатици. Общият брой монтирани уреди в Столичната община е 5557, от тях 4794 климатика, 716 палетни уреди и 47 газови уредби. По думите на Бобчева гражданите са удовлетворени от новите уреди и често отбелязват не само по-чистото отопление, но и удобството, че вече не се налага всекидневно почистване. За да се проследят резултатите от подмяната, в София са монтирани и две измервателни станции – в кварталите "Требич" и "Бусманци". Данните от тях показват реално намаляване на вредните емисии в атмосферния въздух. Спадът на средногодишната концентрация на фини прахови частици (ФПЧ10) за София е 44,4%, а за страната 38,36%. Отбелязва се и спад на данните с превишения на частиците, като за София е с 80,4%, а за страната – 79,64%, добави Бобчева. „Проектът е успешен, защото заложените цели са изпълнени. Той е и първата схема в България, в която крайни бенефициенти са домакинствата. Надяваме се този модел да бъде приложен и в други населени места“, допълни Бобчева. Столичната община вече подготвя нов проект по програма „Околна среда“, чрез който ще бъдат обхванати още около 10 хил. домакинства, съобщи Бобчева. По оценки на администрацията обаче приблизително толкова семейства ще останат извън обхвата на програмите, затова се настоява за разработване на допълнителни схеми, каза зам.-кметът.
Не пропускайте важните новини от деня. Последвайте ни в Google News Showcase
Бъдете информани с нашите тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-важните новини и събития от рубриката във входящата си поща.
Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
|
|
Получавайте най-важните новини и събития от Вашият град.
От понеделник до петък от нашия редактор Стела Филипова
|
|
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
|
Американските самолети ще напуснат летище „Васил Левски“ до края на юни
|
|
|
Започване на процедури по избор на изпълнител на обществения транспорт ще разглежда Общинският съвет в Свиленград
|
|
|
Няма пострадали при катастрофата, която ограничи движението по пътя Гурково - Велико Търново
|
|
|
Процедурни правила за избор на член на Комисията за противодействие на корупцията приеха съдиите от ВКС
|
|
|
Гражданска инициатива настоява за възстановяването на четири столични минерални бани
|
|
ВРЕМЕ ЗА ЧЕТЕНЕ
|
Време за четене - месец Юни
Препоръчани заглавия |
ОЩЕ ОТ НОВИНИТЕ ДНЕС
|
Общинският съвет в Оряхово ще обсъди кандидатстване по трансграничен проект за развитие на зоната Карна – Оряхово
|
|
|
Общинският съвет в Свиленград одобри започването на процедури по избор на изпълнител на обществения транспорт
|
|
|
Пешеходка пострада при пътен инцидент снощи в Казанлък
|
|
|
Ако в бюджета се предложи държавните служители да плащат сами осигуровките си, ще имаме реакция
|
|
|
Печалба от близо шест хиляди лева отчете за миналата година МБАЛ „Св. Иван Рилски“ в Козлодуй пред Общинския съвет
|
|
Радиопрограми



Тикер
3820
ЗАПАЗИ
Американските самолети ще напуснат Летище „Васил Левски“ до края на юни. Правителството е в регулярен диалог с американската страна, съобщи премиерът Румен Радев в нача ...